Her natürel sızma zeytinyağının tadı farklıdır. Farklı üzümlerden elde edilen şarap çeşitlerinin tatları nasıl farklıysa, farklı zeytin cinslerinden üretilen natürel sızma zeytinyağı çeşitlerinde de öne çıkan tat özellikleri farklılık gösterir. Yüksek kalitede bir natürel sızma zeytinyağı elde etmek için sadece kendi bahçelerimizin erken hasat edilmiş yeşil zeytinlerini kullanıyoruz. Hiç bekletmeden işleme alınan zeytinler, tüm süreç boyunca sıcaklığa maruz bırakılmadan soğuk sıkım yöntemiyle zeytinyağına dönüştürülür; ışık görmeyen, steril ve serin tanklarda saklanır. Farklı, karıştırılmamış ve saf natürel sızma zeytinyağlarımıza hoş geldiniz.

Domat Zeytinyağı

Çeşitlerimiz

Domat

  • Erken hasat, Soğuk Sıkım
  • Erken hasat, Soğuk Sıkım, Filtresiz

<0,30

ASİDİTE

<10

PEROKSİT

+400

POLİFENOL

Çeşitlerimiz

Edremit

  • Erken hasat, soğuk sıkım
  • Erken hasat, soğuk sıkım, filtresiz
Edremit Natürel Sızma Zeytinyağı

<0,40

ASİDİTE

<10

PEROKSİT

+400

POLİFENOL

İyi Bir Natürel Sızma Zeytinyağı Elde Etmek

Bahçeden Sofraya Kadar Geçen Tüm Süreçler

Üst seviyede bir natürel sızma zeytinyağı üretmek için bazı temel şartlar vardır. Bu temel şartlar üç grupta sınıflandırılabilir. Bunlardan birincisi bahçedeki şartlar, ikincisi üretim şartları ve üçüncüsü de saklama şartlarıdır.

Bahçedeki şartların başında zeytinlerin kararmadan yeşil ve diriyken hasatın tamamlanması (erken hasat) gelir. Sonrasında, hasat edilen zeytinlerin yere değmeden temiz bir ortamda işletmeye getirilmesi ve işletmede güneş ışığı, sıcaklık gibi etkenlerden korunması izler.

Zeytinlerin natürel sızma zeytinyağına dönüşme aşamalarında iki faktör çok önemlidir. Birincisi, zeytinyağının oksijen ile temas etmemesidir; aksi halde peroksit seviyesi artar ve tadında çeşitli bozulmalara yol açar. İkinci büyük tehlike ise zeytinyağının sıcaklık neticesinde kalitesinin azalmasıdır. Üretim aşamasında zeytin hamuruna sıcak su vermek alınan yağ miktarını arttırsa da kaliteye negatif etkisi vardır.

Son olarak saklama ve depolama koşullarıdır. Natürel sızma zeytinyağının kalitesini korumak için sıcaklık, güneş ışığı ve oksijen almayan tankların kullanılması gerekmektedir.

Zeytin meyvesinin kalitesi iyiyse ve yukarıda sayılan temel şartlar sağlanırsa teknik açıdan iyi bir natürel sızma zeytinyağı elde edilir. Bir çok üretici kaliteli zeytinyağı üretse bile, neden bazı zeytinyağı çeşitleri daha çok hoşumuza gider ?

Gurme Şeflerin Tercihi

Farklı Damaklar için Farklı Natürel Sızma Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı çeşitleri tadım sonucunda genel olarak üç ana kategoride sınıflandırılır.

  1. Hafif / Delicate
  2. Orta / Medium
  3. Yoğun / Intense

Bu ana kategorilerin dışında “meyvemsi“, “keskin” ve “yakıcı” gibi zeytinyağını pozitif olarak ayrıştıran aroma tanımlamaları mevcuttur.

Farklı üzümlerden üretilen şarapların tat ve kokuları farklıdır. Farklı balıkların tatları da birbirinden farklıdır. Aynı şekilde farklı zeytin cinslerinden elde edilen yağların da tatları birbirinden çok farklıdır. Teknik olarak mükemmel olsa da her zeytinyağı her damağa hitap etmez.

Bu nedenle sizlere farklı zeytinlerin yağlarını sunuyoruz. Farklı yağ çeşitlerimizi farklı şekillerde kullanarak yemek ve salatalarınızla eşleştirebilirsiniz.

Zeytinyağını Nasıl Saklıyoruz ?

Natürel Sızma Zeytinyağının kalitesinin korunması için uygun şartlarda saklanması gerekmektedir.