Nasıl Başladık ?

Ailemizde, iyi beslenme çok önemli bir yer tutar. Bu yüzden yediklerimizi özenle seçer, kalitesine dikkat ederiz. İyi, güvenilir ve titizlikle üretilen gıdalara olan ilgimiz bizi 2008 yılında zeytincilik ile buluşturdu. Soframızda hiç eksik olmayan natürel sızma zeytinyağı daha iyi üretilebilir miydi? Sanayinin bir çok alanındaki yatırımlarımızın yanı sıra, bizi manevi olarak daha fazla tatmin eden zeytin hikayemiz böylece başladı.

Araştırma Tutkusu

Dünyanın dört bir yanına giderek ödül kazanmış zeytin ve zeytinyağı ürünlerini inceledik. Bu ürünlerin hangi coğrafyalardan geldiğini ve bu coğrafyaların geçmiş yirmi yıla ait meteoroloji verilerini analiz ettik. Böylece zeytinin en sevdiği hava koşullarının bir modelini çıkartarak, ülkemizde bu şartlara uyan bölgeleri ve mikro klimalarını inceledik. Aldığımız her tarlanın denizden yüksekliği, eğimi ve bunun gibi birçok parametrenin istenilen şartlara sahip olduğundan emin olduk. Sıra bahçelerimizle zeytin fidanlarımızı tanıştırmaya geldi. Kaz Dağları’nın eteklerinde sofralık zeytin ve zeytinyağı üretmek için 9.000 tanesi Domat cinsi, 6.000 tanesi de Edremit cinsi olmak üzere ilk aşamada 15.000 adet zeytin fidanı diktik.

Bilimsel Tarım

Dikildikleri günden bu yana her bir fidana, bilimin ve teknolojinin izin verdiği tüm imkanları seferber ettik; çocuklarımız gibi baktık. Dikim aşamasında büyükçe açılan yeni yuvaları tamamen doğal olan organik maddeler ve toprak ile beslendi. Büyüyen fidanlarımızın ihtiyaçları ülkemizin önde gelen laboratuvarlarının yaptığı yaprak ve toprak analizleriyle belirlenip, doğru aralıklarda ve miktarlarda sağlandı. Artık 10 yaşında genç bir plantasyon olan bahçemizin hasat zamanı geldiğinde, ağaçlarımızı yaralamadan meyvelerini toplamak bizim için önemliydi.

İyi Zeytin Meyvesi

Yeşil zeytin üretimi için dokusu diri ve cildi hasarsız olan zeytinlerin zamanında ve hızlıca toplanması gerekmektedir. Yüksek kalitedeki zeytinyağı da bu şartlarda toplanan zeytinlerle elde edilebilir. İlk hasatımızdan itibaren hedefimiz tek bir zeytin tanesinin bile toprak ile temas etmemesiydi. Bu da yalnızca mekanik hasat makineleri kullanarak mümkündü. Yatırım maliyeti nispeten yüksek olan bu yöntem sayesinde zeytinlerimizi hasarsız şekilde ve çok kısa bir sürede hasat edebiliyoruz.

Sadece Tek Bahçe Meyvelerine Ait Bir Tesis

Kendi bahçemizin dışından gelen hiç bir zeytini kullanmıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin hangi bahçeden geldiğini ya da hangi kimyasalların kullanıldığını bilemezsek istediğimiz kalitede ve güvenilirlikte zeytin ve zeytinyağı elde edemeyiz. Sağlıklı ve güvenli zeytin meyvesine ek olarak, “Tek Bahçe” konsepti altında yetiştirdiğimiz zeytinlerimizin en üst hiyjen ve gıda güvenilirliği standartlarında işlenmesi bir mecburiyetti. Sonunda tek bahçe zeytinlerimizin istediğimiz kalitede ve titizlikle üretilmesi için zeytin işleme ve depolama tesislerimizi kurduk.

Tek Bahçe

Sadece tek bahçenin zeytinlerini kullanarak saf, doğal ve lezzetli ürünler üretmeye kendimizi adadık

Tarihçemiz

Olive 811 markasının kurucuları bizler 3. nesil sanayici bir ailenin üyeleriyiz. Üretim alanındaki iştiraklerimize ek olarak, 2007 yılında çok sevdiğimiz ancak asla hobi olarak görmediğimiz zeytin yetiştiriciliğine başladık. Bahçelerin altyapılarının oluşturulması ve fidan ekimini 2010 yılında tamamladık. 2017 yılında kendi zeytinlerimizi işlemek amacıyla üretim tesisimizin inşaatını ve makine yatırımlarımızı başarıyla sonuçlandırdık.

Sonuçlar

Okumak ve araştırmakla geçen yüzlerce saat, bahçelerin seçiminde kat edilen binlerce kilometre ve ilk büyük hasatımıza kadar heyecanla beklenen 8 yıl sonucunda beklentilerimizi aşan miktarda ve kalitede zeytin elde ettik. Şimdi bu zeytinlerimizi sağlıklı ve doğal lezzetlere dönüştürerek seçkin müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Vizyonumuz

Olive 811 markası doğaya saygıyı ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini temel ilkeleri olarak benimseyerek, seçkin müşterilerine her zaman aynı doğallıkta, kalitede ve lezzette ürünler sunmayı hedeflemektedir.

Bahçeden başlayarak sofraya ulaşana kadar geçen her süreç bu ilkeler doğrultusunda planlanmıştır.

Kronolojik

Yolculuğumuz

Location
Zeytin bahçesine dönüşlecek verimli topraklar

Bahçelerin Satın Alınması

İki sene süren araştırmalarımız neticesinde Çanakkale, Ezine'deki ilk tarlamızı aldık. Ardından birbirine çok yakın olan diğer bahçelerimiz de çiftliğe katıldı.

2007

Location
İlk fidan dikimi

Zeytin Fidanlarının Ekilmesi

2009 yılında 9.000 adet Domat ve 6.000 adet Edremit fidanının ekimine başlandı. Büyükçe açılan çukurlar doğal gübre ve minerallerle takviye edildi ve bahçemiz hayat buldu.

2009

Location
İlk büyük hasatımız

İlk Büyük Çaplı Hasat

Genç bir plantasyon olmasına rağmen bakımı reddetmeyen ağaçlarımız bizlere cömert davrandı ve Olive811 markası doğdu.

2016

Location
sofralık zeytin ve zeytinyağı fabrikası inşaatı

Üretim Tesisinin İnşa Edilmesi

Zeytinlerimizi en yüksek hijyen ve kalite standartlarında işlemek için fabrika ve depo inşaatına başladık. Böylece tüm süreçler kendi kontrolümüzde gerçekleşerek kapalı devre bir sistem ile sizlere güvenilir ürünler sunmaya hazır hale geldik.

2017