Nasıl Başladık ?

Ailemizde, iyi beslenme çok önemli bir yer tutar. Bu yüzden yediklerimizi özenle seçer, kalitesine dikkat ederiz. İyi, güvenilir ve titizlikle üretilen gıdalara olan ilgimiz bizi 2008 yılında zeytincilik ile buluşturdu. Soframızda hiç eksik olmayan natürel sızma zeytinyağı daha iyi üretilebilir miydi? Sanayinin bir çok alanındaki yatırımlarımızın yanı sıra, bizi manevi olarak daha fazla tatmin eden zeytin hikayemiz böylece başladı.

Araştırma Tutkusu

Dünyanın dört bir yanına giderek ödül kazanmış zeytin ve zeytinyağı ürünlerini inceledik. Bu ürünlerin hangi coğrafyalardan geldiğini ve bu coğrafyaların geçmiş yirmi yıla ait meteoroloji verilerini analiz ettik. Böylece zeytinin en sevdiği hava koşullarının bir modelini çıkartarak, ülkemizde bu şartlara uyan bölgeleri ve mikro klimalarını inceledik. Aldığımız her tarlanın denizden yüksekliği, eğimi ve bunun gibi birçok parametrenin istenilen şartlara sahip olduğundan emin olduk. Sıra bahçelerimizle zeytin fidanlarımızı tanıştırmaya geldi. Kaz Dağları’nın eteklerinde sofralık zeytin ve zeytinyağı üretmek için 9.000 tanesi Domat cinsi, 6.000 tanesi de Edremit cinsi olmak üzere ilk aşamada 15.000 adet zeytin fidanı diktik.

Bilimsel Tarım

Dikildikleri günden bu yana her bir fidana, bilimin ve teknolojinin izin verdiği tüm imkanları seferber ettik; çocuklarımız gibi baktık. Dikim aşamasında büyükçe açılan yeni yuvaları tamamen doğal olan organik maddeler ve toprak ile beslendi. Büyüyen fidanlarımızın ihtiyaçları ülkemizin önde gelen laboratuvarlarının yaptığı yaprak ve toprak analizleriyle belirlenip, doğru aralıklarda ve miktarlarda sağlandı. Artık 10 yaşında genç bir plantasyon olan bahçemizin hasat zamanı geldiğinde, ağaçlarımızı yaralamadan meyvelerini toplamak bizim için önemliydi.

İyi Zeytin Meyvesi

Yeşil zeytin üretimi için dokusu diri ve cildi hasarsız olan zeytinlerin zamanında ve hızlıca toplanması gerekmektedir. Yüksek kalitedeki zeytinyağı da bu şartlarda toplanan zeytinlerle elde edilebilir. İlk hasatımızdan itibaren hedefimiz tek bir zeytin tanesinin bile toprak ile temas etmemesiydi. Bu da yalnızca mekanik hasat makineleri kullanarak mümkündü. Yatırım maliyeti nispeten yüksek olan bu yöntem sayesinde zeytinlerimizi hasarsız şekilde ve çok kısa bir sürede hasat edebiliyoruz.

Sadece Tek Bahçe Meyvelerine Ait Bir Tesis

Kendi bahçemizin dışından gelen hiç bir zeytini kullanmıyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin hangi bahçeden geldiğini ya da hangi kimyasalların kullanıldığını bilemezsek istediğimiz kalitede ve güvenilirlikte zeytin ve zeytinyağı elde edemeyiz. Sağlıklı ve güvenli zeytin meyvesine ek olarak, “Tek Bahçe” konsepti altında yetiştirdiğimiz zeytinlerimizin en üst hiyjen ve gıda güvenilirliği standartlarında işlenmesi bir mecburiyetti. Sonunda tek bahçe zeytinlerimizin istediğimiz kalitede ve titizlikle üretilmesi için zeytin işleme ve depolama tesislerimizi kurduk.

Tek Bahçe

Sadece tek bahçenin zeytinlerini kullanarak saf, doğal ve lezzetli ürünler üretmeye kendimizi adadık

Tarihçemiz

Olive 811 markasının kurucuları bizler 3. nesil sanayici bir ailenin üyeleriyiz. Üretim alanındaki iştiraklerimize ek olarak, 2007 yılında çok sevdiğimiz ancak asla hobi olarak görmediğimiz zeytin yetiştiriciliğine başladık. Bahçelerin altyapılarının oluşturulması ve fidan ekimini 2010 yılında tamamladık. 2017 yılında kendi zeytinlerimizi işlemek amacıyla üretim tesisimizin inşaatını ve makine yatırımlarımızı başarıyla sonuçlandırdık.

Sonuçlar

Okumak ve araştırmakla geçen yüzlerce saat, bahçelerin seçiminde kat edilen binlerce kilometre ve ilk büyük hasatımıza kadar heyecanla beklenen 8 yıl sonucunda beklentilerimizi aşan miktarda ve kalitede zeytin elde ettik. Şimdi bu zeytinlerimizi sağlıklı ve doğal lezzetlere dönüştürerek seçkin müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Vizyonumuz

Olive 811 markası doğaya saygıyı ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini temel ilkeleri olarak benimseyerek, seçkin müşterilerine her zaman aynı doğallıkta, kalitede ve lezzette ürünler sunmayı hedeflemektedir.

Bahçeden başlayarak sofraya ulaşana kadar geçen her süreç bu ilkeler doğrultusunda planlanmıştır.

Kronolojik

Yolculuğumuz

Location
Zeytin bahçesine dönüşlecek verimli topraklar

Bahçelerin Satın Alınması

İki sene süren araştırmalarımız neticesinde Çanakkale, Ezine'deki ilk tarlamızı aldık. Ardından birbirine çok yakın olan diğer bahçelerimiz de çiftliğe katıldı.

2007

Location
İlk fidan dikimi

Zeytin Fidanlarının Ekilmesi

2009 yılında 9.000 adet Domat ve 6.000 adet Edremit fidanının ekimine başlandı. Büyükçe açılan çukurlar doğal gübre ve minerallerle takviye edildi ve bahçemiz hayat buldu.

2009

Location
İlk büyük hasatımız

İlk Büyük Çaplı Hasat

Genç bir plantasyon olmasına rağmen bakımı reddetmeyen ağaçlarımız bizlere cömert davrandı ve Olive811 markası doğdu.

2016

Location
sofralık zeytin ve zeytinyağı fabrikası inşaatı

Üretim Tesisinin İnşa Edilmesi

Zeytinlerimizi en yüksek hijyen ve kalite standartlarında işlemek için fabrika ve depo inşaatına başladık. Böylece tüm süreçler kendi kontrolümüzde gerçekleşerek kapalı devre bir sistem ile sizlere güvenilir ürünler sunmaya hazır hale geldik.

2017

Şimdi Ne Yapıyoruz?

3500 Instagram Followers

  • Zeytinyağının faydaları ve önemli hakkında kısa bir hatırlatma.
  • “FİLTRESİZ” yeni hasat zeytinyağımızdan sipariş verebilirsiniz. #erkenhasat #soğuksıkım #filtresiz #zeytinyağı #olive811 #extravirgin #extravirginoliveoil
  • Web sitemizi ziyaret edip, tüm ürünlerimizi inceleyebilir ve siparişinizi oluşturabilirsiniz. www.olive811.com
  • Olive 811'de Hasat 🚜 Öncelikle zeytinlerimizin tamamının kendi bahçelermizden olduğunu hatırlatalım. Buna zeytincilikte "Tek Bahçe" diyoruz. Zeytinlerimiz hasat için uygun olgunluğa eriştiğinde, modern yöntemlerle hasatımıza başlıyoruz. Bir ağacın hasatını, 1 dakikadan az bir sürede gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız teknoloji ile, ağaçlarımız hiç zarar görmüyor. Zeytinlerimiz hiç kararmadan, bahçelerimizin hemen yanıbaşındaki tesisimize ulaşıyor. Ardından, kullandığımız otomasyon ile, bir romörk dolusu zeytini, dakikalar içinde boylarına göre ayırıyoruz. Kaliteye göre ayırma işleminde ise özel kameralar kullanılıyor. Sistemden geçen tüm zeytinler, eğer lekesi varsa, %95 verimle ayrılıyor. Tabii ki, son dokunuş insan eliyle oluyor, ve zeytinlerimiz, cinsi, boyu ve kalitesine göre ayrılıyor. Hem de hiç vakit kaybetmeden... #olive811 #tekbahçe #singleestateolive #zeytinhasatı #modernzeytincilik #sağlıklıbeslenme #turkisholives #hasat #zeytincilik #gurmezeytin #erkenhasat
  • DOMAT ZEYTİNYAĞI ⁠ #gurmenotlar⁠ ⁠ 🥙Tadım Notları⁠ Aroma yoğunluğu bakımından 3-4 arasında “hafif” olarak sınıflandırabileceğimiz Domat zeytinyağı, meyvemsi bir aromaya ve taze biçilmiş çimeni çağırıştıran kendine has kokuya sahiptir. Henüz olgunlaşmadan erken hasat edilen çiğ zeytinin tadını barındıran bu tek-cins (monocultivar) düşük asit zeytinyağı, dengeli ve orta yakıcılığı ile büyüleyici bir lezzete sahiptir.⁠ ⁠ 🕊🕊🕊⁠ ⁠ 🥗Yemek Eşleştirmesi⁠ Temel olarak hafif zeytinyağlarını taze ve lezzeti baskın olmayan gıdalarla eşleştirebilirsiniz. Domat natürel sızma zeytinyağı yeşil salatalarla, balık ve diğer deniz mahsülleriyle, çiğ sebzelerle ve hafif peynirlerle rahatlıkla eşleştirilebilir.Ayrıca evde yaptığınız unlu mamüllerin içerisinde ve kahvaltılarda size rahatlıkla eşlik edecektir.⁠ ⁠ ⁠ 🕊🕊🕊⁠ ⁠ 👨‍🌾Üreticinin Notları⁠ Domat, ülkemizdeki yağlık zeytin çeşitlerine göre daha az yağ içerir. Bu nedenle sofralık zeytin olarak değerlendirilir ve domat zeytinyağını bulmak nispeten zordur. Fakat, domat çok kaliteli bir yağa sahiptir ve yarışmalarda bir çok ödül kazanmıştır. Günlük kullanabileceğiniz, yeşilin ve meyvemsiliğin ön planda olduğu bir zeytinyağı arıyorsanız domat zeytinyağımızı kesinlikle tavsiye ederiz.⁠ ⁠ #olive811⁠ #tekbahçe⁠ #zeytinaşkı⁠ #gurmezeytinyağı⁠ #edremitzeytin⁠ #gurmelezzetler⁠ #natürel⁠ #sağlıklıbeslenme⁠ #sağlıklıyaşam⁠ #zeytinyağı⁠ #olivetasting⁠ #oliveoiltasting⁠
  • Zeytinyağımıza özen gösterdiğimiz gibi, şişelerimize de özen gösteriyoruz.⁠ ⁠ Ağızlık olmadan, yağ miktarını ayarlamak kolay olmuyor. Ek olarak, ağızlık takılınca yağ hava alıyor, ve temizliği çok zor oluyor.⁠ ⁠ Çözüm olarak, #tekbahçe yağlarımız, damlatmayan özel NO-DRIP kapak ile gelir. Siz kapağı açınca, ağızlık otomatik olarak dışarıya doğru çıkar; kapatınca, kapağın altına girer. ⁠ ⁠ Böylece, istediğiniz incelikte yağ gezdirebilirsiniz. Hem de yağınızın hava almamış olur.⁠ ⁠ ⁠ #afiyetolsun⁠ ⁠ ⁠ #zeytinyağı #doğal #sağlıkıbeslenme #gurmezeytinyağı #sağlıklıyaşam #erkenhasat #soğuksıkım